שליליות הגנתית מאת מאט וורן

מאמרים

 שליליות הגנתית מאת מאט וורן

 

האם אתם אופטימיסטים? ותענו תשובה כנה, ושימו לב טוב להרגשה שעולה לכם עם התשובה.

אם אכן אתם אופטימיסטים גאים, כנראה אתם תשערו שתכונה זו הופכת אתכם לטייסים חדים יותר, טובים יותר, מוכנים יותר "ללכת בגדול או ללכת הביתה".

אם אתם חושבים בצורה ההפוכה, אתם עלולים לחשוב שעליכם להילחם במחשבות השליליות וללכת לפי הביטוי הנדוש "תהיה גבר".

נהוג לחשוב שבספורט אתגרי, כמו בחיים, נקודת מבט חיובית היא דרך יותר טובה לראות את הדברים.

באופן מפתיע, זה לא תמיד המקרה, למעשה , מחקרים מראים ש"שליליות הגנתית", כזו שבה אתם מתמקדים באפשרויות שליליות ומתכננים דרכים להתמודד איתן, מובילה להתפתחות יותר טובה והתקדמות יותר מהירה אל עבר השגת היעדים שלכם, היא אפילו עשויה להציל את חיים.

כשמדובר במסעות גדולים, וויל גד הקנדי, עשה הכל. הוא קבע פעמיים שיא עולם בטיסת מרחק, סיים במקום הראשון את אליפות העולם בטיפוס קרח, ושט בקייק באשדים שאפילו מולקולות המים מפחדות לרדת בהם, הוא גם שלילי.

"אני צוחק וקורא לזה הכח החיובי של חשיבה שלילית", הוא אומר, "היעד העיקרי שלי בחיים, חוץ מלסיים כל יום בחיים, בטוח, שליו בסוף היום בבר הוא לראות דברים כמו שהם ולקבל הבנה עמוקה של ההשלכות.

"קהילת הפרגליידינג אשמה ביחס מקטין כלפי הסיכונים שבספורט שלנו. כולנו רוצים לעשות זאת, כמובן, פרגליידינג כיף בטירוף,  אך אסור לנו להשלות את עצמנו  לגבי כמה שהספורט הזה מסוכן. גם אם אנו טסים בזרימת אוויר למינרית, במקום שאנו מכירים היטב בסוף היום, בסופו של דבר אם נפשל, זה עלול להיגמר גם במוות."

"נקודת המבט הזו נותנת לנו שני יתרונות, ראשית, זה גורם לנו לומר "אוקיי, אני הולך לשים לב לדברים", מרגע ההגעה לאתר ופריסת הציוד, אתם תתמקדו בלעשות הכל בצורה מושלמת, זה הגיוני, זה לא סיבוב עם הכלב בשכונה, יש פה השלכות כבדות, גם אם התרגלנו וזה נראה כמו שטויות של מתחילים.

שנית, זה גורם לנו להתחיל להתכונן לדברים שעלולים להשתבש. הרעיון של לחשוב טוב יהיה טוב לדעתי הוא שטויות, במקום זה, עדיף לחשוב הסכנות ,על מה עלול להשתבש ואיך להימנע ממקרים כאלו."

וויל לקח את הרעיונות האלו לכיוון שעליו הרבה טייסים יחשבו כמוגזם, אבל הרעיונות האלו הצילו את חייו פעמים רבות. "לפני עשרים שנה, כשרק התחלתי לטוס טיסות מרחק, הייתי גם מתאמן בטיפוס במכון התעמלות. אחד מהדברים הראשונים ששמתי לב אליהם לגבי המתעמלים הוא שהם ידעו ליפול ממש טוב. כאדם שתמיד צופה משברים, שיערתי לעצמי שזה משהו שגם מטפסים וגם טייסים צריכים להיות טובים בו, אז ביקשתי ממאמן ההתעמלות שילמד אותי להכות בקרקע, וזה השתלם.

פחות משנתיים אחרי זה, התרסקתי באדמה בזמן טיסה והאימונים האלו הצילו לי את הרגליים. עשיתי טעות, אבל בגלל שצפיתי אותה והתאמנתי לקראתה, נפלתי נכון והיום אני מסוגל ללכת.

הרבה אנשים מניחים שדברים רעים לא יקרו להם, אבל ככל שהתבגרתי למדתי לקבל את העובדה שאני וכולם כמוני, חשופים לטעויות. זיהוי הפוטנציאל לטעויות ותיקונן כשהן קורות אלו יכולות מאוד חשובות.

שליליות הגנתית היא בגדול מתמקדת בלהיות מאוד כנים עם עצמנו, "אתה מוכרח לקבל את העובדה שכל מה שקורה בשמיים הוא אחריותך בלבד. אתה בוחר לעוף, אתה מבצע את ההחלטות, אתה מוכרח לקבל את ההשלכות. עדיף שתקבל את זה ותיהיה מוכן לכל דבר שיקרה, אתה מוכרח ליצור מצבים בטוחים עבור עצמך.

לעולם אל תשער שהכל יהיה בסדר, למעשה, תמיד  תשער שהכל יכול להשתבש, לדוגמה, אל תשער שהטייס שטס מולך לכיוונך ראה אותך, תשער שהוא לא ראה אותך וישר תתכנן לאיזה כיוון תצא, לא משנה מה, תמיד צריך תכנית ב'."

אבל אם תמיד אתה במחשבות שליליות, הלא זה מצב של פחד תמידי?

"אנשים בדרך כלל טועים כשהם חושבים שהם יכולים להתגבר על הפחד שלהם, הפחד תמיד שם, ואני יודע את זה כאחד שחווה אותו הרבה. מה שאפשר לעשות במקום, הוא לפרק את הפחד לגורמים ולמצוא מה בדיוק הגורם לפחד, תעבוד עם הפחד שלך, תקשיב לו, הוא כנראה מנסה להתריע לך לסכנות אמיתיות שעלולות להופיע. ברגע שעשית זאת אתה יכול לחשוב על תכנית לפתירת הבעיות שעלולות להופיע."

רובנו מאוד אופטימיים בכל פעם שאנחנו הולכים לטוס, ממריאים לאוויר תחת יריעת בד, לאף אחד מאיתנו הטייסים לא חסרה אופטימיות, אבל בסופו של יום אנחנו צריכים לחזור הביתה בטוחים כדי להמריא גם ביום שאחרי. קצת שליליות הגנתית, כמו שוויל גילה פעמים רבות, יכולה להיות הדרך הבטוחה ביותר.

צילום: PEXELS.COM