go for presentation

 

לעולם אל תפסיק לחפש

תורגם ממאמרו של בוב דרורי: How to find the core in a wind-blown thermal and climbing on stable days

קרא עוד...

כיצד לטוס בתרמיקות נסחפות

ביום של אפס רוח, תרמיקות נוצרות כמו ענן פטריה עם גרעין מרכזי מנוקד ב"נקודות חמות" של עילוי חזק, אבל בימים של רוח הכל משתנה.

    ראשית, רוחה מעוותת את עמוד העילוי, מטה אותו בזוית. מכיוון שלתרמיקה יש מסה משלה הרוח נושבת סביבה וכלפי מעלה בערך כמו במקרה בו רוח פוגשת הר. זרימת אויר זו בקדמת התרמיקה יוצרת עילוי דינמי בדיוק כמו רוח הפוגשת בצלע הר או ברכס. אם יצא לכם לדאות במעלה הרוח מול קומולס חוויתם תופעה זו בדיוק.

    זרימת האויר בצידי ומאחורי תרמיקה נתקלת בהפרעות ויוצרת מערבולות כאילו התרמיקה בנויה מחומר מוצק יותר כמו בניין. מערבולות אלו עלולות ליצור אויר לא נעים לטיסה ואף לקיפולים המורגשים במיוחד בימים תרמלים עם רוח חזקה.

    בתוך התרמיקה קיימות "נקודות חמות", או מיקרו-גרעינים, החומר אותו אנחנו הטייסים אוהבים כל כך ומכוונים אליו עם מכשירינו וחושינו. נקודות אלו נוצרות על ידי מוקדים חמים על הקרקע אשר חממו את האויר שיצר את התרמיקה בה אתם מטפסים ברגע זה. גרעינים נעים כלפי מעלה מהר יותר משאר התרמיקה ומכיוון שיש להם מהירות אנכית גבוה יותר מלשאר האוויר סביבם הם גם פחות מושפעים מרוח אופקית.

    ההשפעה המצטברת היא שעילוי חלש יותר מוסט מהתרמיקה במורד הרוח, בזמן שהגרעינים החזקים נשארים במעלה הרוח. לכן עלינו לשאוף תמיד להגיע לצד מעלה הרוח של התרמיקה בכדי למצוא את העילוי החזק ביותר. כדי להגיע למיקום זה עליכם למשוך ולהאט את קצב הסיבוב שלכם בזמן שאתם פונים במעלה הרוח. לעיתים, כאשר אתם מגיעים לקצה התרמיקה במעלה הרוח אתם מקבלים עוד התקף עילוי פתאומי. עילוי זה הוא תוצאה של מפגש הרוח בתרמיקה אשר יוצר עילוי דינמי מחוץ לתרמיקה. דחפו חזק מדי ותפלו מהתרמיקה וכל שעליכם לעשות הוא לפנות במורד הרוח ולהיכנס מיד בחזרה לתחום העילוי המיטבי.

    בכדי להשוות, צד מורד הרוח של התרמיקה הוא מקום פחות סלחני. העילוי חלש יותר ובמידה ותצאו מתחומו אתם נופלים אל אויר יורד בצד ה-לי סייד של התרמיקה וכעט נמצאים במאבק מול הרוח בכדי לחזור אל התרמיקה. אם וכאשר הצלחתם לחזור לתחום העילוי, אתם עדיין נמצאים בצד מורד הרוח ונמצאים בתחום העילוי החלש ביותר של התרמיקה. במידה ויצא לכם לתרמל עם טייס אחר וראיתם אותו נופל מחוץ לעילוי וצולל כמו אבן, דעו שהוא מצא את קצה מורד הרוח של התרמיקה בשבילכם.

כיצד לטוס בתרמיקות יציבות

קרא עוד...

אין שום דבר רע יותר מיום יצב עם תרמיקות חלשות והרבה מערבולות. ימים כאלו בדרך כלל מציעים הרבה מתח ומעט מאוד סיפוק, אך אם אתם רוצים להיות טייסים טובים בכל האספקטים השונים של הרחיפה עליכם ללמוד לטוס בכל תנאי מזג האויר. הנה כמה עצות שיעזרו לכם.

ראשית כדאי שתבינו מדוע כל כך קשה למצוא עילוי בימים יציבים. ימים יציבים נגרמים על ידי מערכות לחץ גבוה בהן חלקיקי האויר שוקעים כלפי הקרקע. תנאי זה לבדו גורם לתרמיקה להאט את קצב עלייתה אך בהרים, בכדי להשיג תנאי רחיפה טובים רצוי שתהיו במערכת לחץ גבוה. מערכת לחץ נמוך יוצרת יותר מדי חוסר יציבות, תנאים היוצרים סערות. אך גרוע מכך, אויר יורד יוצר לחץ אדיאבטי אשר גורם לאויר להתחמם. תנאים אלו יוצרים שכבות אויר חם להם אנו קוראים אינברסיה. אינברסיות לוכדות אויר מתחתן, ובתורו, אויר תחתון זה מתחמם יותר מאשר בימים לא יציבים בהם שכבות האויר הגבוה והנמוכה מתערבבות יותר בזכות התרמיקות.

    התוצר הסופי הוא שלתרמיקות יותר קשה להיווצר ואף קשה להן יותר לעלות גבוה במקרה וכבר הצליחו להתנתק מהקרקע. מכיוון שהאויר חם ויציב הפרש הטמפרטורות בין התרמיקה והאויר סביבה נמוך מאוד ולכן גם קצב הטיפוס איטי מאוד. בשל הפרש נמוך זה לוקח מעט מאוד זמן לאויר שבתרמיקה להתפוגג בתוך מסת האויר סביבו ולעילוי להיפסק לחלוטין. כל שנותר הוא כמה נקודות נקודות חמות או מיקרו-גרעינים בעלי שוליים חדים, בנויים כמו חיצים בהשוואה לאויר מסביבכם הדומה למרק חם. גרעינים אלו פוגעים בכם כמו רעם ביום בהיר ואתם עוברים דרכם לפני שהיה לכם זמן לחשוב "מה לעזעזל זה היה?" זהו השגעון היחיד ביום יציב.

הצלחה בימים כאלו דורשת שילוב של שתי טקטיקות שונות. מצב חיפוש: רחב ולאט. כיסוי של כמה שיותר שטח עם קצב ירידה מינימלי. הסיכויים הם שתפגשו איזורים רחבים של עילוי חלש בתוך מסת האויר       היציב

מצב טיפוס: צר ומהיר. כאשר תפגשו מיקרו-גרעין פנו חד כמה שיותר, הדקו ככל שתעזו והחזיקו בעילוי כאילו חייכם תלויים בכך. ייתכן ותזכו רק בחצי סיבוב בתוך איזור העילוי אך השלימו סיבוב שלם ותראו שתפגשו בו בשנית. לעיתים קרובות אתם יכולים לטפס כאשר רק חצי מהסיבוב הוא בתוך העילוי. בדקו את מד הגובה כדי לוודא שהטכניקה באמת מועילה לכם.

הציוד הכי טוב

b_200_0_16777215_01_images_shop-1.jpg

למד איתנו

b_200_0_16777215_01_images_learn_with_us.jpg

טוס איתנו

b_200_0_16777215_01_images_dsc_1308_small.jpg